1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Saç Kurutma Makinesini Kim Buldu?

Saç Kurutma Makinesini Kim Buldu?
Saç Kurutma Makinesini Kim İcat Etti
0

Saç Kurutma Makinesi Nedir?

Fön makinesi olarak da bilinen saç kurutma makinesi, saçları kurutmak ve şekillendirmek için kullanılan elektrikli bir cihazdır.

Saçınızı yıkamanın bir daveti reddetmek için kabul edilebilen bir bahane olarak görüldüğü bir zaman dilimi vardı. Lakin zamanınızı alan yıkama işlemi değil kurutma eylemiydi.

Saç Kurutma Makinesini Kim İcat Etti ?

Doğal olarak, konforuna düşkün Fransızlar, bu uzun zaman harcanılan problemli sürece ilk çözüm bulanlardı. Kısacası fön makineleri, 19. yüzyılın sonlarına doğru Alexandre Godefroy tarafından, kendisine ait bir salonda 1890 yılında icat edilmiştir. Buluşu, bir gaz sobasına baca borusuyla takılan bir kaputtan oluşmaktaydı. Bunun yanında taşınabilir değildi ve sadece altına oturularak kullanılabiliyordu.

Saç Kurutma Makinesini Kim İcat Etti, Saç Kurutma Makinesini Kim Buldu ?
Saç Kurutma Makinesini Kim İcat Etti, Saç Kurutma Makinesini Kim Buldu ?

1915’li yıllarda saç kurutma makineleri el tipi olarak piyasaya çıkmaya başlamıştır. Yalnız sanıldığı kadar konforlu ve güçlü olmayan cihazlar, beklenilen ilgiyi görmemiştir.

1920’lerde üretilen yeni kurutucular genellikle ağırdı, 0,9 kg ağırlığındaydılar. Bu yanında kullanımları oldukça zordu. Aynı zamanda, bu yıllarda aşırı ısınma ve elektrik çarpması vakaları yaşanmıştır. Bu kurutma makineleri yalnızca 100 watt kullanabiliyordu, bu süreçte saçları kurutmak için gereken zamanı uzatıyordu. 1920’lerden sonra saç kurutma makinelerinin gelişimi; temel olarak ağırlık ve yüzeysel dış malzeme değişikliklerine dayalı iyileştirmelerle gerçekleşmiştir. Kurutucu mekanizmasında önemli bir değişiklik gerçekleşmemiştir.

1950’lerden Sonra Saç Kurutma Makineleri

Saç Kurutma Makinesini Kim İcat Etti, Saç Kurutma Makinesi Tarihi
Saç Kurutma Makinesini Kim Buldu, Saç Kurutma Makinesi Tarihi

1950’lere gelindiğinde kurutma makineleri için en önemli farklılıklardan birisi; dış yüzeyinin plastikten yapılması ve daha hafif olmasıydı. Kurutucu mekanizmasında ki değişiklik yine bu yıllarda olmayacak ve 1960’lardan itibaren gerçekleşecekti. 1960’larda elektrik motorlu makinelerin piyasaya sürülmesi ve makinelerin plastik malzeme kalitesinin yukarı çekilmesiyle, makineler baya iyileştirme yaşadılar.

Yine 1950’ler, salonlarda sıklıkla görülmeye başlayan sert başlıklı saç kurutma makinelerinin zamanıydı. Özellikle bu makinelerin kişinin başını saran sert bir plastik miğferi vardı. Bu kurutucu, benzerlik anlamında kaportayı andırıyordu. Ancak çok daha iyi hızla çalıştığını ve daha yüksek kurutma gücüne sahip olduğunu söylemekte fay var.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sony’i Kim Kurdu?

Sony’i Kim Kurdu?

1970’lerde Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu, saç kurutma makinelerinin üretilmesinin güvenli kabul edilmesi için uyulması gereken bir dizi yönerge oluşturdu. Bu yönergeler arasında, özellikle topraklama arıza kesicisini, zorunlu olarak üretilen ürünlerde kullanma zorunluluğu vardı. Bu özellik, insanları elektrik çarpmasına karşı koruyan çok önemli bir güvenlik uygulamasıydı.

2000’ler ve içinde bulunduğumuz 2022 yılında, tahmin edilenden dahi hızlı gelişen; güvenli, 2000 watt ve üstü güçle çalışabilen ve sürekli gelişen bir saç kurutma makinesi sektörü ve endüstrisi bulunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir
Ojeyi Kim Buldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir