1. Anasayfa
 2. Kim Kimdir

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Kimdir?
Elon Musk Kimdir?
0

Elon Musk Kimdir ?

Elon Musk Kimdir: Elon Musk, (28 Haziran 1971, Pretoria, Güney Afrika doğumlu), elektronik ödeme firması Paypal’ın yaratıcısı ve uzay araçları üreten ve fırlatma misyonlarını gerçekleştiren SpaceX‘i kuran, Güney Afrika doğumlu Amerikalı bir girişimcidir. Aynı zamanda elektrikli otomobil üreticisi Tesla‘nın en önemli yatırımcılarından birisi bunun yanında CEO’sudur.

Elon Musk’ın Erken Yaşamı ve Eğitimi

Musk, Güney Afrikalı bir baba ve Kanadalı bir annenin çocuğu olarak doğdu. Kitaplara, bilgisayarlara ve girişimciliğe olan ilgisi henüz çok küçükken ortaya çıkmıştı. Hatta henüz 12 yaşındayken bir video oyunu geliştirdi ve bunu sattı. 1988 yılında, Kanada pasaportunu almayı başardıktan sonra Elon Musk, zorunlu askerlik görevini yapmak istemediğinden Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ekonomik fırsatlar için Güney Afrika’dan ayrılmıştır. Sonrasında ise ABD’ye yerleşmiştir.

Elon Musk’ın PayPal ve SpaceX Macerası

Elon Musk’ın PayPal ve SpaceX Macerası

Elon Musk, Ontario’da bulunan Queen’s Üniversitesi’ne gitmiştir. Buradan 1992’de Pensilvanya’daki Philadelphia Üniversitesi’ne geçiş yapmıştır. 1997 yılında ekonomi ve fizik alanlarında lisans diploması almıştır. Ardından, Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde fizik yüksek lisansına kayıt gerçekleştirse de, buradan sadece iki gün sonra ayrılmıştır. Çünkü internetin toplumu farklılaştırmak için fizik üzerine eğilmekten çok daha yüksek potansiyele sahip olduğunu hissetmiştir. 1995 senesinde online olarak yayın yapan gazetelere harita ve iş dizinleri imkanı sağlayan firması Zip2’yi kurmuştur. 1999 yılında Zip2, bilgisayar üreticisi Compaq tarafından 307 milyon dolara satın alındı ve Musk daha sonra, online finansal hizmetler şirketi kurdu (PayPal). Bundan birkaç yıl sonra ise PayPal, EBay tarafından 1,5 milyar dolara satın alındı.

Musk, yaşamın devamlılığı için insanlığın çok gezegenli (farklı gezegenlerde yaşayan) bir tür haline gelmesi gerektiğine inanmaktaydı. Ancak, roket fırlatmanın gerektirdiği ciddi masraflardan pek memnun değildi. 2002 yılında, daha uygun fiyatlı roketler yapmak amacıyla Space Exploration Technologies (SpaceX)’ i kurdu. İlk iki roketi Falcon 1 (2006’da piyasaya sürüldü) ve rakip roketlerden çok daha ucuza mal olacak şekilde tasarlanan daha büyük yapısıyla Falcon 9 (2010’da piyasaya sürüldü) idi. Üçüncü bir roket olan Falcon Heavy (ilk olarak 2018’de piyasaya sürüldü). Bu roketler; rakip firmalara göre (özellikle de Boeing) çok daha uygun maliyetle uzaya fırlatılabilmesinden ötürü büyük ilgiyle karşılandı.

SpaceX, aynı zamanda Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) malzeme götüren Dragon uzay aracını da geliştirmiştir. Dragon, yedi astronot taşıyabilecek seviyedeydi. 2020’de ünlü astronotlar Doug Hurley ve Robert Behnken’i ISS’ye taşıyan uçuşu gerçekleştirdi. Elon Musk aynı zamanda, tamamen yeniden kullanılabilen bir roket geliştirip uzay uçuşunun maliyetini azaltmaya çalışmıştır. 2012 yılında, Spacex’in Grasshopper adlı roketi, teknolojiyi test etmek için küçük çaplı birkaç uçuş gerçekleştirmiştir. Spacex’in CEO’su olmanın yanı sıra Musk, Falcon roketlerinin, Dragon ve Grasshopper’ın yapımında da baş tasarımcıydı.

Elon Musk ve Tesla

Elon Musk Kimdir: Elon Musk’ın Falcon Heavy roketi ile uzaya gönderdiği Tesla Roadster aracı.
Elon Musk Kimdir, Elon Musk’ın Falcon Heavy roketi ile uzaya gönderdiği Tesla Roadster aracı.

Ünlü girişimci, uzun zamandır elektrikli otomobillerin sağlayabileceği olanaklarla ilgileniyordu. 2004 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı girişimciler tarafından kurulan bir elektrikli otomobil şirketi olan Tesla Motors’un (daha sonra Tesla olarak değiştirilmiştir) en büyük yatırımcılarından biri oldu. 2006 yılında Tesla, tek bir şarjla 394 km Seyahat edebilen (ilk arabası olan) Roadster’ı tanıttı. Eski elektrikli araçların aksine oldukça hızlıydı. Hatta, dört saniyeden daha kısa bir sürede saatte 100 kilometrelik hıza ulaşabilen araçtı. 2010 yılında şirket ilk kez halka açılmıştır. Bunun yanında yaklaşık 226 milyon dolarlık ciddi bir yatırım toplamıştır.

Bundan iki yıl sonra Tesla, otomobil eleştirmenleri tarafından performansı ve tasarımı ile oldukça beğenilen Tesla Model S’i tanıttı. Şirket, 2015 yılında piyasaya sürülen SUV tarzı aracı Model X ile, bir önceki modele göre çok daha büyük övgüler aldı. Tesla ayrıca, 2017’de Model 3 ve 2019’yılının sonunda da dünya gündemini derinden etkileyen Cybertruck modelini tanıttı.

Elon Musk İle Tesla Yönetimi Arasındaki Fikir Ayrılıkları

Elon Musk Kimdir, Elon Musk İle Tesla Yönetimi
Elon Musk Kimdir, Elon Musk İle Tesla Yönetimi

Musk, Tesla’nın halka açık olarak işlem görmesi konusundaki çekincelerini dile getirdi. Ağustos 2018’de, şirketi özel hale getirme konusunda Twitter’da bir açıklama yayınladı. Aynı zamanda şirkete ciddi bir “fon sağladığını” belirtti. Ertesi ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Elon Musk’ın attığı tweetlerin “yanlış ve yanıltıcı” olduğunu iddia ederek Musk’a menkul kıymetler dolandırıcılığı davası açtı. Kısa bir süre sonra Tesla yönetim kurulu, SEC’in önerdiği anlaşmayı, Musk’ın istifa etmekle tehdit etmesinden ötürü reddetti. Ancak bu haberin yayılması, Tesla hisselerinin düşmesine neden oldu. Sonrasında anlaşma kabul edilmiştir. Şartlar arasında Musk’ın yönetim kurulu başkanlığından istifa etmesi de vardı. Ancak CEO olarak devam etmesine izin verilmiştir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking Kimdir?

Elon Musk’ın Özel Yaşamı

Elon Musk Kimdir: Elon Musk’ın Özel Yaşamı
Elon Musk Kimdir, Elon Musk’ın Özel Yaşamı

2000 yılında Justine Musk ile evlenmiştir ve 8 yıl evli kalmışlardır. Sonrasında 2010’da Talullah Riley’le evlenip iki yıl sonra boşandılar. Bir süre sonra Riley ile tekrar bir araya gelseler de ilişkilerini yürütemediler. Bir süre sonra da temelli olarak ayrıldılar. 2020’nin ilk aylarında ise Amber Heard ile birlikte olduklarına dair birçok söylenti çıkmıştır.

Musk’ın bu evliliklerden tam 7 adet çocuğu oldu. Çocuklarının isimleri: Nevada(10 haftalıkken öldü). Alexander, Saxon, Xavier, Damian, Kai, Griffin ve elbette o ünlü X Æ A-12 Musk.

Elon Musk ayrıca geçtiğimiz yıllarda ülkemize de gelmiştir. Bu kapsamda Anıtkabir’de Atatürk’ün anıt mezarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmiştir. Anıtkabir’de çekilen bir fotoğrafını sosyal paylaşım sitesi Instagram’da paylaşmayı da ihmal etmemiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir