1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Helikopteri Kim Buldu?

Helikopteri Kim Buldu?
Helikopteri Kim İcat Etti
0

Helikopter Nedir?

Helikopter, uçmak için pervane ismi verilen döner kanatları kullanan bir uçak türüdür. Helikopterin dönen kanat tertibatına normalde ana rotor adı verilir. Bir uçak veya planör ile farkı hareket eden kanatları olmasıdır. Bu rotor veya kanatlar, helikoptere havada durmaktan birçok farklı seçeneğe kadar uçağın yapamayacağı şeyleri yaptırabilir.

1500’lerin ortalarında, İtalyan mucit, sanatçı, ressam veya genel olarak değerlendirebileceğimiz sıfatıyla filozof Leonardo Da Vinci, kanatlarını çırparak uçabilen ornithopterlerin çizimini yapmış; bir yerde bugün fantastik icat olarak nitelendirebileceğimiz helikopterlerin tasarım babası olarak düşünülebilir. Lakin bu çizim, sadece tarihin tozlu sayfalarında kalmış olup veya metaforik bir anlam içersede oldukça önemlidir. Çünkü kendilerinden sonra gelecek mucitlere veya kaşiflere mutlaka ilham olmuşlardır diye düşünüyoruz.

1784 yılında, Launoy ve Bienvenue adlı Fransız mucitler; döner kanatlı, kalkabilen ve kısmen uçmayı da başaran bir oyuncak geliştirdiler. Bu keşif, sanki ilerleyen yıllarda bu tarz araçların gerçeğinin ve insanları taşıyabilen modellerinin de yapılabileceğine dair bir örnek teşkil ediyordu. Zira öyle de oldu. Bu konuya tekrar dönmekle birlikte, gelin bu kelimenin isminin kökenlerine inelim:

Helikopter İsmini Kim Buldu ?

Helikopteri Kim Buldu ?
Helikopteri Kim Buldu ?

1863’te Fransız yazar Gustave de Ponton d’Amécourt (1825-1888), Yunanca “sarmal (İngilizce helix)” ve kanatlar için “pter” kelimelerinden “helikopter” terimini ilk yaratan kişidir.

İlk pilotlu helikopter ise 1907 senesinde Paul Cornu tarafından icat edilmiş bir buluştur. Çok düşük mesafelerde olsa, uçmayı başarmıştır. Lakin hem tasarımsal, hem de mesafe katetme konusunda iyi değildi. Fakat, Fransız mucit Etienne Oehmichen, ondan etkilenerek daha iyi bir tasarıma ve buluşa imza attı. Bu icatın en önemli özelliklerinden birisi, bir kilometrelik mesafeyi katetmesiydi. Yine bunlara benzer şekilde uçmayı başaran ve muciti bilinmeyen bir Alman icadı ise Focke-Wulf FW 61 idi.

Helikopteri Kim İcat Etti?

Helikopteri Kim İcat Etti: Igor Sikorsky tarafından geliştirilen XR-4 modeli, modern helikopterlerin de ilk örneklerinden birisidir.
Helikopteri Kim Buldu, Igor Sikorsky tarafından geliştirilen XR-4 modeli, modern helikopterlerin de ilk örneklerinden birisidir.

Aslında yukarıda bahsi geçen icatlar pek çok otorite tarafından helikopterin ilki olarak kabul edilselerde, modern anlamda tam bir helikopter özelliği taşımıyorlardı. Ta ki Igor Sikorsky (1889–1972) ortaya çıkana kadar. Sikorsky, dünya havacılık tarihinde helikopterlerin babası olarak kabul edilsede, bu icadı ortaya çıkarmak gerçek anlamda çok meşaketli bir yoldu. Lakin mucit, ilk olarak helikopterin ortaya çıkması için 1910’lu yıllarda çalışmalara başlamıştır. Aynı zamanda ilk çalışmasını 1940’lı yıllara gelindiğinde bitirmiştir. VS-300 adı verilen bu helikopter, modern tek motorlu helikopterlerin ilkiydi. Çok geçmeden 1941 yılında üretilen bir model olan XR-4’ün ortaya çıkması fazla uzun zaman almamıştı. Bu helikopter, ABD Ordusu’na teslim edildiğinde, aynı zamanda dünyadaki ilk askeri helikopter olma özelliğini de taşıyordu.

Igor Sikorsky'nin (1889-1972), bir VS-300 helikopterine pilotluk yaptığı ve tarihi bilinmeyen fotoğrafı. Sikorsky, Rusya doğumlu bir havacılık öncüsü ve aynı zamanda Stratford merkezli Sikorsky Aircraft'ın kurucusudur. Fotoğraf: ® File Photo
Helikopteri Kim Buldu, Igor Sikorsky’nin (1889-1972), bir VS-300 helikopterine pilotluk yaptığı ve tarihi bilinmeyen fotoğrafı. Sikorsky, Rusya doğumlu bir havacılık öncüsü ve aynı zamanda Stratford merkezli Sikorsky Aircraft’ın kurucusudur. Fotoğraf: ® File Photo

Sikorsky’nin helikopterleri; ileri geri, yukarı aşağı ve yanlara doğru güvenli bir şekilde uçma yeteneklerine sahipti. Bu güven artık şirketleşen bu kurumu kısa sürede dünya lideri yaptı. Bu yıllarda yine ünlü yaratıcının şirketi, 1958 yılında tekne gövdesine benzeyen tasarımıyla ilk helikopteri üretti. Helikopterin en büyük özelliklerinden birisi, suya inip kalkıyor olmasıydı. Aynı zamanda su üzerinde yüze bilen ilk helikopterdi.

Stanley Hiller ve Helikopter

1944 yılında ABD’li mucit Stanley Hiller, metal rotor kanatlara sahip ilk helikopteri yaptı. Bu rotor özelliği helikoptere ekseni etrafında ve çeşitli yörüngeler açısında dönme kabiliyeti sunmaktaydı. Bu özellikleri sunan helikopteri yapmak Hiller’a iyi bir ün getirmiştir. Zira Hiller, 1949 yılında kendisi adına ilk helikopter uçuşunu da gerçekleştirmiştir. Bunun yanında icadı olan “Hiller 360” isimli helikopterinin pilotluğunu da yapmıştır.

Arthur M. Young'un tasarladığı Bell Model 47 helikopteri. Helikopterin saydam başlıklı alanı, hem geniş görüş açısı sağlamış, hem de manevra kabiliyetini güçlendirmiştir.
Helikopteri Kim Buldu, Arthur M. Young’un tasarladığı Bell Model 47 helikopteri. Helikopterin saydam başlıklı alanı, hem geniş görüş açısı sağlamış, hem de manevra kabiliyetini güçlendirmiştir.

1946’da, Bell Aircraft şirketinin ABD’li pilotu ve öncüsü Arthur M. Young (1905–1995), tam balon kanopiye sahip ilk helikopter ve ticari kullanım için ilk sertifikalı araç olan Bell Model 47 helikopterini tasarladı. Bu kanopi özelliği helikopterlere saydam tavan özelliği getirmekteydi. Bu sayede pilotlar, daha rahat ve çabuk manevra yapma kabiliyetine sahip oldular.

Bu icatlar ve geçmişte yapılan buluşlar, günümüz helikopterlerinin teknolojik ve diğer anlamlarda ilham kaynağı oldular.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sandalyeyi Kim Buldu?

Sandalyeyi Kim Buldu?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir
Radyoyu Kim İcat Etti

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir