1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Mikrodalga Fırını Kim Buldu?

Mikrodalga Fırını Kim Buldu?
Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti
0

Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti ?

Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti: Percy Spencer, 1920’lerde Raytheon şirketi tarafından işe alınan ve kendini iyi yetiştirmiş mühendislerden birisiydi. Sıkı çalışması ve başarısı, onu şirketin en tanınan ve en değerli çalışanlarından biri haline getirmiştir. Spencer, yeteneklerinin yanı sıra, problem çözmedeki kabiliyeti sebebiyle de baya ün yapmıştı. Bunun yanında ordu için birçok önemli sistemin geliştirilmesine de öncülük etmiştir. Bunlardan biri, askerlerin top mermilerini tetiklemelerini sağlayan ve böylece havada hedeflerine ulaşmadan patlayabilmelerine olanak veren fünyelerdi.

Spencer, Magnetron ismindeki cihazı test ederken, cihazdan çıkan mikrodalgaların cebindeki çikolatayı erittiğini farketti. Spencer, bunun neden olduğunu oldukça merak ediyordu. Zira bu deneylerine yüzünde patlayan yumurta ve çeşitli yiyecekler ile devam etti. Bir sonraki gün ise yanında getirdiği mısır tanelerini magnetron da denendiğinde, cihazın hepsini patlattığına tanıklık etti. Bu gelişmelerden sonra ofiste çalışanların birçoğu yiyeceklerini Spencer’ın kurduğu mekanizmada denemek ve ısıtmak istediler. Bu gelişmeler bile mikrodalga fırının müjdeleyecisi gibiydi..

Biz bu konuyu Spencer üzerinden değerlendireceğimiz için öncelik ile mucidin biyografisine kısaca bir göz atalım:

Percy Spencer Kısa Biyografisi:

Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti, Mikrodalga Fırın Tarihi
Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti, Mikrodalga Fırın Tarihi

Spencer, 1894 yılında Howland, Maine’de (ABD) dünyaya gelmiştir. 12 yaşında gramer okulunu bırakmıştır. Sonrasında küçük yaşlardan itibaren bir dokuma fabrikasında iğci olarak çalışmaya başlamıştır. Ancak çalıştığı işle pek ilgisi olmayan ve elektrik bilimine küçük yaşlarda ilgi duymaya başlayan Spencer, bunun karşılığını da ilgisi dışındaki becerileriyle de almıştır. Henüz küçük yaşlarda bir kağıt fabrikasının elektrik sistemlerini kurmayı başaran dahi, 1912 yılında, henüz 18 yaşındayken ABD Donanması’na katılmıştır. Buradaki görevi deniz telsiz operatörü olan ABD’li bilimci, boş zamanlarını yine farklı bilimsel konuları araştırarak geçirmiştir. Bu bilimler içerisinde; trigonometri, matematik, fizik, kimya, metalurji ve birçok kategori bulunmaktaydı.

Percy Spencer Raytheon Şirketinde:

Spencer, Birinci Dünya Savaşı‘nın sona ermesinden kısa bir süre sonra Cambridge, MA’daki American Appliance Company‘ye katıldı. Bu şirket kısa süre sonra Raytheon Şirketi olarak değişti. İngilizler, İkinci Dünya Savaşı sırasında Raytheon ile şirketin en son icatlarından biri olan savaş radarı ekipmanının seri üretimi için bir sözleşme imzaladı.

İngiltere, savaşta zor durumdaydı ; aynı zamanda Alman denizaltılarını ve uçaklarını tespit etmenin bir yolunu bulmaya çalışıyordu.. Savaş radar sistemlerindeki birincil bileşen de magnetrondu. Spencer, geçmişteki başarılarını burada da tekrarlayarak; magnetronun seri bir şekilde üretilmesini sağlayan teknolojiyi buldu. Bu sayede bu teknoloji günlük 2.500 adetten fazla üretilebiliyordu. Tabii ki bu başarı Spencer’ın ABD Donanması‘ndan Seçkin Kamu Hizmeti Ödülü almasına vesile oldu. Bu ödül, aynı zamanda Donanma tarafından bir sivile verilen en yüksek onurdu.

Mikrodalgayı Kim Keşfetti:

Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti, Mikrodalga Fırını Kim Buldu ?
Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti, Mikrodalga Fırını Kim Buldu ?

Spencer, magneton teknolojileriyle ilgilenirken bir radar setinin önünde cebindeki atıştırmalığın eridiğini fark etti. Bu sayede dünyada bunu farkeden ilk kişi olmanın yanı sıra, mikrodalga fırınlarında mucidi olmayı başardı. Spencer, o günden sonra patlamış mısır taneleri ilk olmak üzere; testlerine ve deneylerine sürekli devam ederek bu teknolojiyi yiyecekler üzerinde sürekli denedi. Deneylerinin olumlu sonuç verdiğini gördükten sonra, yaptığı bir araştırma da, magnetronun metal bir kutu içerisinde mikrodalgayı yayabildiğini gördü. Aynı zamanda bu işlem, deneyleri daha kontrolü ve güvenli yapmasına olanak sağlamıştı. Sonraki günler de metal kutunun içerisine farklı gıda maddeleri koyduğunda, yiyecekler üzerindeki etkilerini ve sıcaklıklarını gözlemledi. Alınan bu olumlu sonuçlar, aynı zamanda mikrodalga fırının keşfedildiğinin ispatıydı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Elektriği Kim Buldu?

Elektriği Kim Buldu?

Mikrodalganın Patentini İlk Kim Aldı?

Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti, Mikrodalga Fırının Patentini İlk Kim Aldı ?
Mikrodalga Fırını Kim Buldu, Mikrodalga Fırının Patentini İlk Kim Aldı ?

8 Ekim 1945 yılında Raytheon firması, mikrodalga fırın için patent başvurusunda bulunmuştur. Bu fırına verilen ilk isim ise Radarange oldu. Bu cihazın ticari olarak satışa sunulduğu ilk tarih ise 1947 yılıydı. Ancak; yüksekliği, ağırlığı ve 5.000 dolara yaklaşan maliyeti nedeniyle yeteri kadar ilgi görmedi. Bunun yanında ilk uygun ve tezgaha konulacak kadar küçük olan mikro dalga fırınların ilk üretim yılı ise 1967’di. Bu cihazın fiyatı ise 495 dolardı. İlerleyen yıllarda da mikrodalga teknolojileri sürekli olarak gelişmeye devam etti.

Mikrodalga fırının mucidi Spencer olmasına rağmen; çalıştığı firma veya herhangi bir kurum ona bir telif hakkı vermedi. Ancak telif hakkı almamış olması bile, mikrodalga fırının mucidinin Spencer olduğu gerçeğini değiştiremeyecekti. Spencer, 8 Eylül 1970 yılında öldüğünde 76 yaşındaydı

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir
Elektriği Kim İcat Etti?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir