1. Anasayfa
 2. Kim Kimdir

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Kimdir?
Nikola Tesla Kimdir, Nikola Tesla’nın İcatları Nelerdir ?
0

Nikola Tesla’nın İcatları Nelerdir?

Nikola Tesla Kimdir: Yaşamı boyunca 100’den fazla patent ve icadın sahibi olan Nikola Tesla, hatırı sayılır bir deha ve vizyon sahibi bir bilim adamıydı.

Tesla’nın bir elektrik fırtınası sırasında, gece yarısı dünyaya gelmesi; icat ettiği alternatif akım (AC) elektrik güç sistemleriyle bir gün Amerika’yı aydınlatmaya yardımcı olacak bir adam için ilginç bir hayat başlangıcıydı. Thomas Edison’un tercih ettiği doğru akım (DC) sistemlerinden daha uzun mesafelerde daha verimli ve daha güvenli iletimi sağlayan AC sistemlerini geliştirmesine ek olarak, radyo teknolojisinin de icat edilmesine öncülük etmiştir. Bunun yanında X ışınları ile deneyler yaptı. Uzaktan kumandalı ilk tekneyi icat etti. Aynı zamanda kablosuz iletişimin en büyük savunucusuydu. Birçok başarısına rağmen Tesla, inanılmaz zorluklar ile karşılaştı. Özellikle Thomas Edison ve Guglielmo Marconi gibi diğer mucitlerle ciddi bir sürtüşme içerisine girdi. Bunun yanında ticari girişimler yüzünden düştüğü borç batağından kurtulmak içinde hayatı hep mücadelelerle geçmiştir.

Sırp Ortodoks bir rahibin ve yine Sırp Ortodoks bir rahibenin çocuğu olarak 10 Temmuz 1856’da dünyaya gelen Tesla, çocukluk yıllarını Hırvatistan’da geçirmiştir. Kendisi dışında dört kardeşi daha vardı. Tesla, Avusturya’nın Graz kentindeki Avusturya Politeknik Enstitüsü’ne katılmıştır. Burada motorlara, aynı zamanda alternatif akımın olası kullanım alanlarına ilgi duydu. Daha sonra dönemin fizik ve ileri matematik alanında verdiği dersleriyle bilinen Prag Üniversitesi’nde okulunu tamamladı.

Nikola Tesla’nın İcatları Nelerdir ?

Nikola Tesla Kimdir, Nikola Tesla’nın İcatları Nelerdir ?
Nikola Tesla Kimdir, Nikola Tesla’nın İcatları Nelerdir ?

1881 yılında ise Macaristan’ın başkenti Budapeşte kentine taşınmıştır. Budapeşte’de elektrik ve elektronik mühendisi olarak çalıştıktan sonra, Fransa’nın başkenti Paris’e geçerek; orada da mühendis olarak çalışmalarını devam ettirdi. Burada çalıştığı Continental Edison Company‘deki işinden arda kalan zamanlarında deneyler yapan ünlü bilim insanı, indüksiyon motoru da dahil olmak üzere; dönen manyetik alanları ve döner makineleri korumak için regülatörü icat etmiştir.

Tesla, 1894 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir. Niagara Şelalesi’nde elektrik üretimi için çeşitli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Elektrik çalışmasında kullanılmakta olan parçaları minumuma indirmek için armatürlü büyük bir alternatör icat etti. Aynı zamanda bu projesi ile Niagara Şelalesi’nde tamı tamına 37.000 kw’lık elektrik üretmeyi başarmıştır. Sonraki süreç olan 1888’de; motorları ve elektrik sistemleri konseptini tanıttığı “Yeni Bir Alternatif Akım Motorları ve Transformatörleri Sistemi” makalesiyle; Edison Machine Works şirketini etkilemeyi başararak burada çalışmaya başlamıştır. Elektrik ve elektrikli cihazlardaki uzmanlığına rağmen Tesla, yöntemleri ve fikirleri kendisiyle çelişen ve ekonomik yatırım sözü verip; buna rağmen tutmayan Edison ile ayrılmak zorunda kalmıştır.

Tesla ve Westinghouse

Nikola Tesla Kimdir, Tesla ve Westinghouse
Nikola Tesla Kimdir, Tesla ve Westinghouse

Sonraki yıllarda Westinghouse ile çalışmaya başlayan dahi, “çok fazlı alternatif akım güç sistemi” haklarını George Westinghouse’a sattı. Bunun yanında hâlâ aynı kurumda çalışmalarına devam eden Tesla, Westinghouse ile birlikte Edison’un DC sistemine karşı rekabet ederek; kendi icadı olan AC sistemini hızla tanıtmaya başlamıştır. Özellikle 1893 yılında Chicago’da düzenlenen Dünya Fuarı’nda; elektrik ile ilgili standtlarda, birçok gösteri ve tanıtım yaparak göz doldurdular. Hatta bu çalışmalar o kadar etkili oldu ki; TeslaWestinghouse birlikteliğini ülkede popüler hale getirmiştir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ütüyü Kim Buldu?

Ütüyü Kim Buldu?

Westinghouse ile olan birlikteliğinden kazandığı parayla kendisine laboratuvar kuran bilim insanı; burada birçok alanda çalışmalar yaparak çeşitli yeni cihazlar icat etmiştir. 1891 yılında, bundan sonraki icatlarının da temel yapı taşlarından birisi olacak; aynı zamanda son derece güçlü elektrik akımı üreten; yüksek frekanslı bir transformatör olan Tesla bobinini geliştirdi. Bu buluş daha sonraki yıllarda radyo ve elektronik teknolojilerinde de yaygın olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda Tesla’nın gerçekleştirdiği bu çalışmalar; röntgen ışınları, MR cihazlar, floresan lambaları gibi günümüzde kullanılan bir çok teknolojinin cihazın da üretim temelini oluşturmaktaydı. Tesla, yüksek voltaj deneyleri için daha fazla alan; aynı zamanda daha iyi atmosferik koşullar arama maksadıyla Colorado’ya taşınmıştır. Orada, dünya üzerindeki karasal sabit dalgaları keşfederek; gezegenin rezonans frekansını ölçtü.

J.P. Morgan’ın mali desteğiyle Tesla, Long Island’da, kablosuz küresel yayın kulesi kurmayı planladı. Wardenclyffe Kulesi adını verdikleri inşaat, 1900’lerin başında başlamıştır; ancak Morgan, anlaşmadan çekilerek bu projenin rafa kalkmasına sebebiyet vermiştir. Buna rağmen Tesla, bu projeyi tek başına devam ettirmeye çalışmış; fakat finansal zorluklardan dolayı bu hayalini gerçekleştirememiştir.

Tesla’nın Ölümü

Tesla Ölümü
Tesla Ölümü

Türlü dönemlerdeki girişimlerinde başarısızlıklar ile anılan Tesla’nın; aslında pek çok buluşa imza atan bir dahi olduğu çok sonralarda anlaşılacaktı. Hatta onun kaynaklık ettiği icatlar, bugün dünyada kullanılan birçok teknolojinin öncüsü olmuş; dahiyane fikirleri pek çok mucide kılavuzluk etmiştir. Tesla’nın yaşamı da 1943 yılının Ocak ayında, maalesef trajik bir şekilde gerçekleşmiştir.  Otelde odasında ölüsü bulunan mucidin, yaşamı da acı bir sonla sona ermiştir.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir
Elon Musk Kimdir?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir