1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Pizzayı Kim Buldu?

Pizzayı Kim Buldu?
Pizzayı Kim Buldu?
0

Pizza Nedir?

Pizzayı Kim Keşfetti: Pizza, domates, peynir ve diğer yiyeceklerle kaplanan ve daha sonra fırında pişirilen düz, yuvarlak bir hamur parçasıdır. Daha da geniş anlamda üzerinde otlar, taze sebzeler, domates sosu, rendelenmiş peynir ve genellikle; sosis, mantar, sucuk vb. ile kaplanmış, düzleştirilmiş ekmek hamurunda pişirilen bir İtalyan yemeğidir. Günümüzde teknolojik açıdan gelişmiş fırın bulunduran evlerde de hazırlanabilmektedir. Bunun yanında en çok rağbet gören pizzalar, taş fırınlarda hazırlananlardır.

Pizza Düşüncesi Nasıl Ortaya Çıktı?

Pizzayı Kim Keşfetti, Pizza Nedir?
Pizzayı Kim Keşfetti, Pizza Nedir?

Pizza, pek çok farklı durum için kullanılabilecek çok yönlü bir besindir. Örneğin, pizza meze veya ana yemek olarakta kullanılabilmektedir. Ayrıca günümüzde vegan pizza türü gibi, farklı beslenme gereksinimlerini karşılayacak pizza çeşitleri de vardır. Peki, bu besin kaynağını icat eden kimdi?

Pizzayı kimin icat ettiği birçok kişinin merak ettiği hususlardan birisidir. Belki de pek çoğunuz bu konuyu merak etmeyip, gelgelelim tesadüfen bu yazıyı gördüğünüzde ilginizi çekmiştir. Kim bu, çeşitli sebze ve ürünleri veya sosları bir parça ekmeğin üzerine koymayı düşünen?

Pizzayı Kim Buldu?

Pizzayı Kim Keşfetti?

Bugün bildiğimiz, belki de birçoğumuzun tükettiği modern pizzayı icat eden kişi Raffle Esposito‘dur. Esposito, kısacası 25 Kasım 1864 yılında İtalya’nın Napoli kentinde doğmuştur. Modern pizzanın babası olan mucit, aynı zamanda ilk pizzacı olan Pizzeria di Pietro’nun da kurucusudur. İlk olarak burada yapılan pizza da; domates, mozzarella peyniri ve fesleğen bulunmaktaydı. Bu pizza türü, kısacası günümüz dünyasının da en popüler pizzalarından birisidir. İsmi de Margherita pizzasıdır. Esposito, 28 Aralık 1950 yılında Napoli’de vefat etmiştir.

Pizzanın icat edilmesinde tek pay sahibi tabii ki Esposito değildir. Bu icadın ortaya çıkmasında payı olanlardan bazıları:

 • Gennaro Lombardi
 • Antonio Testa
 • Pasquale Pepe
 • Umberto Mariniello
 • Raffaele Esposito’nun eşi Rosa Esposito

Bu insanların her biri, bugün bildiğimiz pizzanın ortaya çıkışındaki hususlara önemli katkılar vermişlerdir. Örneğin, Gennaro Lombardi, pizza fırınının yaratıcısı olarak anılır. Antonio Testa, pizza tavasını icat etmiştir. Pasquale Pepe, pizzaya domates sosu eklemiştir. Umberto Mariniello, pizzada mozzarella peyniri kullanma fikrini ortaya atan kişidir. Rosa Esposito ise, özellikle kocasının pizzasının yaratılmasındaki hamuru yapma görevini üstlenen kişiydi. Lakin tüm bu gelişmelere rağmen, modern pizzanın mucidi bu fikri ortaya atıp, yaratılmasındaki en büyük pay sahibi olan Raffaele Esposito’dur.

Pizzanın Tarihi

Pizzayı Kim Keşfetti, Pizzanın Tarihi
Pizzayı Kim Buldu, Pizzanın Tarihi

Pizza, ilk icat edildiğinden beri çok yol katetmiştir. O dönemlerde ekmek ve domatesle yapılan basit bir yiyecekten, farklı beslenme gereksinimlerine de katkı sağlayacak şekilde gelişim göstermiştir. Bu değişimlerden en enemlisi kuşkusuz Mozzarella peyniriydi. Bu peynir aynı zamanda dünya üzerindeki pizzalarda en çok kullanılan peynir türüdür. Bunun haricinde çedar peyniri gibi yine popüler peynir çeşitleri de bulunmaktadır.

Pizza tarihindeki bir başka büyük değişiklik de soslardı. Pizza sosları, özellikle biberliden ananasa kadar her şeyi içerebilirdi. En popüler soslar, dünyanın hangi bölgesinde bulunduğunuza bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin pepperoni, Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler bir sosken, ananas, Japonya’da popüler bir sostur.

Pizzalar aynı zamanda farklı beslenme ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde üretilmiş ve geliştirilmişlerdir. Örneğin vegan pizzalar, glütensiz pizzalar ve hatta düşük karbonhidratlı pizzalar gibi..

thumbnail
Önerilen Yazı
Ojeyi Kim Buldu?

Ojeyi Kim Buldu?

Günümüzde Pizza Çeşitleri:

Pizzayı Kim Keşfetti, Günümüzde Pizza Çeşitleri
Pizzayı Kim Buldu, Günümüzde Pizza Çeşitleri

Dünyada beğenilen birçok farklı pizza çeşidi bulunmaktadır. Popüler pizza türleri, dünyanın neresinden olduğunuz ile ilişkilidir. Bunlardan bazılarına örnek verecek olursak:

 • Amerika Birleşik Devletleri’de en popüler pizza türü pepperoni pizzadır. Pepperoni, domuz eti, ve sığır eti ile yapılan bir salam türüdür.
 • İtalya’da en popüler pizza türü Margherita pizzasıdır. Margherita pizza; domates, mozzarella peyniri ve fesleğen ile yapılır. Basit gibi gözüksede harika bir tada sahiptir. Bunun yanında, İtalya dışında da en popüler pizza çeşitlerinden birisidir.
 • Japonya’da en popüler pizza türü Hawai pizzasıdır. Hawaii pizzası, özellikle sos olarak ananas ve jambonla yapılır.
 • Türkiye’de en çok tercih edilen pizza çeşitleri, ağırlıklı olarak mantar barındıran pizzalardır.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir
Ojeyi Kim Buldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir