1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Şampuanı Kim Buldu?

Şampuanı Kim Buldu?
Şampuanı Kim Buldu?
0

Şampuan Nedir?

Şampuan, saçları temizlemek için kullanılan, sıvı formundaki bir saç bakım ürünüdür. Temel işlevi, kafa derisini kir ve yabancı maddelerden arındıracak şekilde temizlemektir. Şampuan ayrıca saçın parlak ve güzel görünmesini sağlar.

Şampuanı Kim Buldu?

Şampuanı Kim İcat Etti: Şampuanın tarihini düşündüğünüzde veya düşünmemiş olsanız bile çoğunuz “şampuan” kelimesinin nereden geldiğini muhtemelen merak etmiştir. Sizi daha fazla meraklandırmadan “şampuan” kelimesinin kökeninin Hintçe “Champo” kelimesinden türedğini söyleyelim. Champu, sıkmak veya masaj yapmak anlamına gelir. Şampuan, kaynayan Reetha (sabun üzümü), amla (bektaşi üzümü), Ebegümeci, Shikakai (Akasya) ve diğer saç dostu bitkilerin bir arada hazırlanıp saç derisini temizlemek için kullanıldığı MS 1500’den beri saç yıkarken kullanılmaktadır. Bunun yanında saç tellerini beslediği ve saçın dökülmesini engellediğine de inanılmaktaydı. Günümüzde bile birçok Hintli kadın bu bitkileri kullanarak evlerinde doğal yollu macunlar hazırlamakta ve bunları saçların dökülmesini önlemek için uygulamaktadır.

Şampuanın Tarihinden Kısa Bir Özet:

Şampuanı Kim İcat Etti?
Şampuanı Kim İcat Etti?

Şampuanı, 19’uncu yüzyılda sabun ve iksir tarzı temizleyici maddeleri hazırlamakta ustalaşmış Sake Dean Mahomed icat etmiştir. Sonrasında İngiltere‘ye giderek hazırladığı ürünlerin tanınmasını sağlamıştır. Ancak bu şampuanlar günümüz şampuanları gibi değil ağırlıklı olarak toz şeklinde ve macunsu yapıda kullanılan temizleyicilerdi. Yine bu dönemlerde sadece asil olarak sınıflandırabileceğimiz belirli bir zümre tarafından kullanılmaktaydı. Tarihe döndüğünüzde, tüm geçmiş yıllardaki en önemli paradigmalardan biri, kuru şampuanlarn ve benzeri macunların oldukça popüler oldukları gerçeğiydi.

O dönemlerden sonra birçok İngiliz saç stilisti, parlak ve beslenmiş saçlar sunan sabunlu su çözeltisi yapmak için suda kaynatılmış sabun talaşı, kokulu bitkiler, yağ esansları ekleyerek saç bakım ürünleri yaratmayı denemişlerdir. Bu konuda her ne kadar Sake Dean Mahomed‘den ilham almış olsalarda, pek çok girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ancak bu konuda başarıya ulaşacak kişinin ingiliz değil Almanlardan olan ve 1900’lü yıllarda ortaya çıkan Alman kimyager Hans Schwarzkopf olduğunu söyleyebiliriz.

Hans Schwarzkopf ve İcadı

Şampuanı Kim İcat Etti, Şampuanın Tarihi
Şampuanı Kim Buldu, Şampuanın Tarihi

Berlin’den bir kimyager olan Hans Schwarzkopf, Alman eczanelerinde satışa sunulan ‘Schaumpon‘ adlı menekşe kokulu bir tozu icat etmiştir. Aradan geçen 25 yılda ürünün popülaritesi artınca, 1927 yılında dünyanın ilk şişe sıvı şampuanını icat etmiş ve Avrupa ile tanıştırmıştır. Sadece bununla kalmayarak şampuanın kitlesel kozmetik sanayinin en etkin ürünlerinden birisi olmasını sağlamıştır.

İlerleyen yıllarda, daha doğrusu 1970’lerde saçınızı şampuanlamak, saç bakımı ve hijyen ile birlikte kültürel bir fenomen haline gelmiştir. Yaklaşık 100 yıl önce başlayan, saç bakımında devrim yaratan ilk şampuan ürününden saç bakımındaki en yeni buluşa kadar, yeni ürünler en son moda ve trendlere ayak uydurmuş ve bunları zamansız eski saç dökülmesi çözümleriyle harmanlayarak organik içerikler kazandırmıştır. Pirinç suyu, Bambu, Zeytinyağı özleri vb gibi..

thumbnail
Önerilen Yazı
Ampulü Kim Buldu?

Ampulü Kim Buldu?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir
Otomobili Kim Buldu - Benz Patent Motorwagen

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir