1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Otomobili Kim Buldu?

Otomobili Kim Buldu?
Otomobili Kim Buldu - Benz Patent Motorwagen
0

Otomobil Nedir?

Otomobil, tekerlekleri olan, belirli sayıda yolcu taşıyan ve bir motor tarafından hareket ettirilen araçlara denir. Bu yüzden aşağıda bahsettiğimiz tekerlekli araçların bazıları otomobil özelliği taşımamaktadır.

Otomobili Kim Buldu?

Otomobili Kim İcat Etti: MÖ 3500 dolaylarında Mezopotamya‘da tekerleğin icadı, tüm insanlık tarihinin en önemli ve çığır açan buluşlarından birisiydi. Yaklaşık 500 yıl sonra, Tunç Çağı‘nın bazı dahileri, iki tekerlekli dingilin üzerine bir ahşap düzenek yerleştirmenin bir araba oluşturabileceğini düşündüler. Bu düşüncelerden kısa bir süre sonra, yine eski bir icat olan at arabası, hafif ve hızlı gidebilen yapısıyla, insanları savaş alanlarında bir yerden başka bir yere taşımayı başarmıştır. Tekerlekli araçlar, sonraki beş bin yıl boyunca pek çok şekil ve biçimde gelişim göstermiştir. Bununla birlikte bu araçlarda değişmeyen tek gerçek arabayı bir yerden bir yere götüren atlardı. Bunların haricinde deneysel anlamda başarısız olan ve pratik olmayan buharlı araçları da unutmamak gerek tabii.

İlk OtomobilOtomobili Kim İcat Etti?

Otomobili Kim İcat Etti?1860 yılında Etienne Lenoir tarafından geliştirilen ilk içten yanmalı motorun icadı, bundan sonra doğabilme ihtimali olan senaryoları tamamen değiştirmiştir. Bu kilometre taşı ve sonradan işleyecek her sürecin baş aktörlerinden birisinin tekerlek olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu gelişmelerden kısa bir süre sonra, 1886’da Carl Benz, benzinle çalışan içten yanmalı motora sahip ilk otomobil olan Benz Patent Motorwagen‘in patentini alıp süreci bambaşka bir boyuta taşımıştır.

Bu araç, ilk pazarlanabilen araç olma özelliğiyle de otomobil endüstrisinde kalıcı bir iz bırakmıştı. Aynı zamanda benzinle çalışan ve içten yanmalı bir motora sahip olmasından kaynaklı, ilk icat edilen otomobil kabul edilmekteydi. Aslında bu ayrıcalığı ve patent almasındaki en önemli ayrıntılardan birisi, seri olarak üretilebilen bir yapıya sahip olmasıydı. Sözü daha fazla uzatmadan ilk araba hakkında az bilinen gerçeklerin de olduğu çeşitli bilgiler:

İlk Otomobil 25 Adet Satılmıştır

Otomobili Kim İcat Etti, İlk Otomobil 25 Adet Satılmıştır..
Otomobili Kim Buldu, İlk Otomobil 25 Adet Satılmıştır..

İlk araba olarak kabul edilen bu buluş (üstte), orjinal koleksiyonunda bir parçasıydı. 1886 yılında üretilen Motorwagen‘in, yalnızca yirmi beş üretilen versiyonu bulunmaktaydı. Bu araç, iki vitesli şanzımana geçiş, fren yükseltmeleri ve diğer güncellemelerle sonuçlanan 12 saatlik bir yol testine gitmiştir. Buna rağmen Benz, iki koltuklu velosipedler, sürüş bileşenleri ve motoru geliştirmek için birkaç yıl uğraşmıştır. Üretim ve geliştirme aşamaları 1886 ile 1893 yılları arasında gerçekleşmiştir.

İlk Otomobilin Motor ve Performansı

Otomobili Kim İcat Etti, Benz Patent-Motorwagenin Motor Performansı..
Otomobili Kim İcat Etti, Benz Patent-Motorwagenin Motor Performansı..

Benz Patent-Motorwagen, dünyanın ilk otomobili kabul edilirken, aslında ondan önce buhar ve elektrikle çalışan diğer otomobiller de vardı. Ancak içten yanmalı ve benzinle çalışan motoru olan ve ticari olarak satılan ilk otomobil, bu araçtı. Araba, 945cc’lik tek silindirli, dört zamanlı bir demir blok ve kafa motoruyla çalışmaktaydı.

Motor, 400rpm’de bir beygir gücünün üçte ikisi kadar bir çıkışa sahipti. Daha sonra Manheim Üniversitesi tarafından yapılan testler, 0.9hp kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. Bugün kıyaslama yaparsak Bugatti ve benzeri tip araçların üretebildiği güçten 1000 kat daha azı.

İlk Otomobilin Tahrik Sistemi ve Direksiyon

Benz Patent-Motorwagen - Tahrik Sistemi ve Direksiyon
Benz Patent-Motorwagen – Tahrik Sistemi ve Direksiyon

Carl Benz, 1886’da mevcut olan dört tekerlekli direksiyon sisteminden memnun kalmamıştır. Bu yüzden üç tekerlekli sisteme geçiş yapmıştır. Güç, direksiyonunda hareketini sağlayan öndeki tek tekerlek üzerinden arkada bulunan iki tekerleğe iletilmekteydi. İki koltuklu otomobil 62 inçlik bir dingil mesafesine sahipti. Burada basit bir kiriş aksı ve dik olarak bağlanan bir çift zincir tahrik gücü, kuvveti arka aksa iletmekteydi. Benz, ağır bir kütlenin dönmesinin çok fazla ataletle sonuçlanacağını ve dolayısıyla yönlendirmeyi de zorlaştıracağını düşündüğü için, volanı yatay olarak yerleştirmiştir.

İlk Otomobilin Motorunu Çalıştırılması

Otomobili Kim İcat Etti, Benz Patent-Motorwagen - Motorun Çalıştırılması
Otomobili Kim Buldu, Benz Patent-Motorwagen – Motorun Çalıştırılması

O dönemlerde, bugün anahtarı bile çevirmenize gerek olmayan motoru çalıştırmak hiç bu kadar kolay olmamıştır. Hatta günümüzdeki bazı arabalarda, soğuk bir kış sabahı binmeden önce aracı ısıtmak için yalnızca kokpitte bir düğmeye basmanız kafi gelmektedir. Ama o zamanlar her şey zamanımızdaki kadar basit değildi. Örneğin, Benz Patent Motorwagen, büyük volanın manuel olarak döndürülmesiyle çalıştırılabilmekteydi.

O dönemlerde araba ile birlikte size satın alma kılavuzu verilip verilmediğini bilmiyoruz. Ancak yine de, sürücüye, kontağı çalıştırdıktan sonra arkadaki volanı kuvvetlice döndürmesi ve ardından el çarkını kullanarak hava beslemesini düzenlemesi talimatı verilmek zorundaydı. Sonrasında arabayı hareket ettirmek için vites kolu çalıştırılmaktaydı. Bunun sonucunda da Avara arkasından gelen kayış, yola çıkmak için tahrik kasnanağını hareket ettirirdi.

Buluş Zamanın Testinden Geçti

Otomobili Kim İcat Etti, İlk Arabada Hangi Parçalar Vardı?
Otomobili Kim Buldu, İlk Arabada Hangi Parçalar Vardı?

Benz Patent Motorwagen‘in parçaları ve özellikleri kısa ömürlü olmuştur. Ancak bu fikirler, modern arabaların geliştirildiği sürece kaynaklık etmiştir. Örneğin, o dönemlerde araç yalnızca üç tekerlek üzerinde gidiyordu. Çünkü Benz, henüz dört tekerlekli bir aracı nasıl yönlendirebileceğini çözememişti.

Motor yetersiz güç ürettiği zamanlarda bile, pozitif emme ve egzoz valfi çalıştırmasından, şamandıra kontrollü ve egzoz ısıtmalı karbüratöre ve buji, bobin içeren ateşleme sistemine kadar modern bir içten yanmalı motorun temel unsurlarını oluşturan parçalar ve ayrıntılar içermekteydi.

Patentin Sahibi Kimdi?

Benz Patent Motorwagenin Patenti Kimin
Benz Patent Motorwagenin Patenti Kimin

Benz, müstakbel eşi Bertha Ringer ile tanıştığında, Bertha‘nın, onun otomotiv endüstrisinin temellerini atacak icada ve buluşa imza atacağından haberi yoktu muhakkak ki. Ancak buna rağmen kariyerinin henüz başında olan Carl‘a, mali olarak biraz kötüye giden işini kurtarması amacıyla yardımcı olmuştur. Aynı zamanda kendisinin de dahil olduğu geliştirme sürecin de oldukça destek vermiştir. Bu desteklerden en önemlisi de kuşkusuz patentin alınma sürecindeki katkısıydı. Bertha, o dönemlerde mevcut yasalara göre kadınlar patent başvurusu yapamadığından dolayı, eşine borç vererek patent başvurusunda bulunması için olanak sağlamıştır.

İlk Uzun Mesafe Sürüşü

Otomobili Kim İcat Etti, İlk Uzun Mesafe Sürüşü..
Otomobili Kim Buldu, İlk Uzun Mesafe Sürüşü..

Tarihsel belgeler, Bertha Benz‘in arabanın tasarımına kocasından daha aşina olabileceğini öne sürüyor. İlk test sürüşünden önce, arabanın tasarımında yaptığı çeşitli iyileştirmelerin kayıtları da vardır. Carl, parlak bir mühendis olsa da, Bertha iyileştirmeler yapmak için atölyenin ötesindeki dünyaya daha hakimdi. Bunun yanında dışarıdaki ihtiyacı daha iyi anlamıştır.

Carl, aynı zamanda arabayı halka gösterebilecek güvene de sahip değildi. Bu yüzden kocasının korkularından usanan Bertha, dünyanın ilk uzun mesafeli sürüşünde Benz Patent-Motorwagen ile test sürüşüne çıkmıştır. Bertha, iki oğluyla birlikte 111 millik bir gidiş-dönüş yolculuğu gerçekleştirmiştir. Ancak araba birçok kez arıza yapmıştır. İşin ilginç tarafı ise, bu arızaların birçoğunu Bertha‘nın tek başına gidermesiydi.

thumbnail
Önerilen Yazı
Pizzayı Kim Buldu?

Pizzayı Kim Buldu?

%100 El Yapımı

İlk Araba El Yapımımıydı
İlk Araba El Yapımımıydı

Henry Ford‘un 1913’teki ilk fabrika çıkışlı montajından bu yana, robotların önemli bir rol oynadığı milyonlarca araç seri üretim fabrikalarından çıkmıştır. O dönemlerde sadece iki elin parmaklarını geçmeyecek araç el yapımıydı ve hepsi servet değerindeydi.

Benz Patent Motorwagen ile otomobilin ilk hikayesinin başladığı araçta el yapımıydı. Araçta bulunan tek lüks bölüm; cilalı, ahşap zeminli, dikişleri dahi tamamen elle yapılan deri koltuktu. 1885’te, bu el yapımı başyapıt, bugünün parasıyla yaklaşık 30.000 dolardı; ancak o günün parasıyla yaklaşık 1000 dolara denk gelmekteydi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir
Şampuanı Kim Buldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir