1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Samsung’u Kim Kurdu?

Samsung’u Kim Kurdu?
Samsung Kimin
0

Samsung Nedir?

Merkezi Güney Kore şehri Suwon‘da bulunan; beyaz eşya, elektronik ve bilgi teknolojileri devidir. Aynı zamanda Sony, HTC, Apple gibi firmalara yıllarca paneller, ekranlar, çipler ve çeşitli gereçler üretmiştir. Dolayısı ile bu şirketlerin büyümesine de ciddi katkılar vermiştir.

Samsung’u Kim Kurdu ?

Samsung Kimin: Aslen Güney Koreli olan şirket, 1938 yılında Lee Byung-Chul tarafından kurulmuştur. Samsung günümüzde pek çok farklı şirketten oluşan bir grup halini almıştır. Bunlar arasında en önemlisi ve en çok bilineni Samsung Electronics’tir.

Samsung Tarihçesi:

Samsung’u Kim Kurdu?
Samsung’u Kim Kurdu?

Günümüz elektronik devinin kuruluş amacı oldukça ilginçti; kurum ilk olarak sebze, meyve ve balık satmak amacıyla faaliyetlerine başlamıştır. Sonraki yıllarda üretim alanlarına şeker makineleri ve un değirmenleri gibi araçları katan firma; bunun yanında 70’li yıllarda ağır sanayi endüstrisini de hızlı bir giriş gerçekleştirmiştir.

Dev marka, 1990’lı yılların başı itibariyle ürün ağını Kore dışına da taşıyarak farklı atılımlar da bulunmuştur. Özellikle 1997 yılında yaşanan Asya Ekonomik Krizi’nden en az etkilenen kuruluşlardan birisi olma başarısını gösteren Samsung, bu krizden dolayı, çok fazla yatırım yapmamış olsa dahi Nissan ile birlikte kurduğu Samsung Motor Co.’nun faaliyetlerine son vermek zorunda kalmıştır. En büyük yatırımlarını elektronik sektöründeki atılımlar ile yapmayı hedef belirleyen şirket, zira bunun karşılığını alarak; dünyadaki en etkin ve iyi elektronik şirketlerinden birisi pozisyonuna gelmiştir. Bununla birlikte diğer alanlardaki yatırımlarını da devam ettiren Samsung, özellikle Kuala Lumpur’daki Petronas Kuleleri’nin inşasına verdiği katkılar sebebiyle marka olarakta değerine değer katmıştır.

Samsung Faaliyet Alanları:

Samsung Faaliyet Alanları
Samsung Faaliyet Alanları

Firma, başta Amerika ve Avrupa olmak üzere pek çok ürün üretimiyle; tasarım, teknoloji ve patent ödülleri almıştır ve almaya da devam etmektedir. Kurumun elektronik alanındaki yatırımları harici; otomotiv, tıp ve uzay araştırmalarıyla ilgili de arge çalışmalarında bulunmaktadır. Bununla birlikte Güney Kore’de uydu üretimini sadece Samsung firması gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda uydu alanında Japon şirketleri ile de çeşitli ortaklıkları bulunmaktadır. Güney Kore devinin uydu haricinde elektronik sektöründeki yatırım yaptığı bazı faaliyet alanları arasında; Blu Ray, DVD-CD, çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi vb. ürünler bulunmaktadır. Şirketin elektronik kategorisi içindeki en önemli üretim materyallerinden birisi olan televizyon sektöründeki geçmişi 1960’lı yıllara kadar uzanmaktadır. Hatta şirket, birçok farklı markaların da o dönemler de tüplerini üretmekteydi.

Samsung Kimin, Samsung, LCD üretiminde dünyanın en büyük pazar payına sahiptir..
Samsung’u Kim Kurdu, Samsung, LCD üretiminde dünyanın en büyük pazar payına sahiptir..

Özellikle LCD üretiminde, dünyanın en büyük pazar payına sahip üreticilerinden birisi konumundadır. Bunun yanı sıra televizyon ve monitör panel üretiminde dünyanın bir numarası olmasının yanı sıra, dünyadaki pek çok televizyon markası da Samsung panellerini kullanmaktadır. Aynı zamanda Samsung, 3D LED TV teknolojisinin geliştirilmesinde de öncü rol oynamıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şişecam’ı Kim Kurdu?

Şişecam’ı Kim Kurdu?

Faliyet alanları arasında telekomünikasyon sektörü de bulunan Samsung, özellikle cep telefonu (akıllı telefonlar) üretimi ve satışında da dünyada ilk sıradadır. Tabii kurumun bu sektörde de bir dev haline gelmesinde, özellikle Arge faaliyetlerine yaptığı yatırımlar önemli yer tutmaktadır. Aynı zamanda kurum 2021 yılında kârını % 64 arttırarak 76,57 milyar dolar ciro elde etmiştir. Bu ciro, Güney Kore para birimi ile karşılaştırıldığında yaklaşık 6.6 trilyon won’dur..

Samsung Nerede?

Samsung’un genel merkezi, Seul-Güney Kore’dedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir