1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Şişecam’ı Kim Kurdu?

Şişecam’ı Kim Kurdu?
Şişecam’ı Kim Kurdu?
0

Şişecam Nedir?

Şişecam Ne Demek: 1935’te ülkenin cam ihtiyacını karşılamak amacı ile kurulan cam fabrikasıdır. Kuruluş yılı 1935 olan kurum, yine geçmiş zamanlarda şirketleşerek ülke dışına da ihracat yapan bir deve dönüşmüştür.

Şişecam’ı Kim Kurdu ?

Şişecam, Atatürk tarafından 17 Şubat 1934 Tarihinde Türkiye İş Bankası görevli kılınarak Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş olarak 4 Temmuz 1935 yılında İstanbul/Paşabahçe semtinde kurulmuştur. 400 adet çalışanla günlük 25 bin şişe üretimi ile faaliyetlerine başlamıştır. Aynı zamanda fabrika 1936 yılında 3 bin ton üretim ile ülkede ihtiyaçları karşılar hale gelmiştir.

Paşabahçe Fabrikası, üretimini daha da arttırmak için 1946 yılında Belçikalı Hanrez adlı firmadan 6 adet tek kollu şişe makinası, 1948 Yılında ise Çekoslovakya ülkesinde bulunan Skoda markasından 2 adet şişe makinası alındı. Yine 1948 yılında A.B.D. yardımı ile üretim 5.000 ton kapasitesine ulaşmış olup 4 adet otomatik şişe üretim makinası daha satın alınmıştır. Bunun yanında 1955 yılı da kurum için çok önemlidir, lakin İlk mekanik üretimin başladığı yıl olarak Paşabahçe Cam Fabrikası tarihinde yerini almıştır.

Paşabahçe Perakende Mağazaları Açılıyor

Şişecam Kimin, Şişecam Kime Ait ?
Şişecam’ı Kim Kurdu, Şişecam Kime Ait ?

1957 yılında İstanbul’da 2, Ankara ilinde ise 1 Perakende mağazası açılmıştır. 1959 yılında ikinci fabrikaya ihtiyaç duyan Şişecam, Çayırova Cam Fabrikası için temel atmış ve fabrika 1961 tarihinde tamamlanarak 19 bin ton düz cam ithalatını karşılar hale gelmiştir. Bunun yanında Türk-Alman ortaklığında boru ve laboratuvar makinesi üretimi için TACAM fabrikası 1966 Yılında kurulmuştur.​​

Fabrika açılışlarında hız kesmeyen şirket, Topkapı Şişe Fabrikası temelini 1967 yılında atmıştır.​​ 1968 Tarihinde ise TACAM Almanya ortaklığından çıkarak tamamını satın almıştır. Kurum, aynı zamanda TEKNİK CAM olarak da isim değişikliğine gitmiştir.​​ 1969 ylında ​​şirket; Mersin ilinde Anadolu Cam Sanayii A.Ş. ve Soda Sanayii A.Ş. isminde 2 Adet iştirak şirketi daha kurarak büyüme eylemine devam etmiştir.

İlk Otomobil Camı Anadol’da Kullanıldı

Şişecam Kimin, İlk Otomobil Camı Anadol’da Kullanıldı.
Şişecam’ı Kim Kurdu, İlk Otomobil Camı Anadol’da Kullanıldı.

1973 yılı itibariyle Teknik Cam ilk cam çubuk üretimini gerçekleştirdi. Aynı zamanda Cam Elyaf Sanayii A.Ş’de aynı yıl içinde faaliyete girdi. Yeniliklere ara vermeksizin devam eden köklü şirket; Cam Elyaf Sanayi’nde üretilen ilk cam keçeleri 1974 yılında ilk olarak Anadol otomobillerinde kullandı. 1976 yılında Ferro Döküm Sanayii ve Ticaret A.Ş’ti, Şişecam bünyesine dahil oldu. 1977 senesinde İstanbul ili Beykoz semtinde Dekor Fabrikası açılmıştır. 1979 yılında yeni bir iştirak şirket daha açılmıştır; Televizyon Camı Sanayii A.Ş. ve yine aynı yıl faaliyete giren bir diğer fabrika da Kromsan Krom Bileşikleri’dir.

1980’li yıllarda fabrika açılışlarına devam eden kurum, Sinop Cam Sanayii A.Ş‘ti ve bununla birlikte fabrikasını da 1980 yılında faaliyete sokmuştur. Yine seksenli yıllarda ​sermaye piyasasında faaliyet için 1985 yılında Camiş Menkul Değerler A.Ş. açılmış; Camiş Madencilik A.Ş’de 1988 yılında faaliyete alınarak kurumun ciddi ölçüde ham madde ihtiyacı karşılanmaya başlanmıştır. Bu kuruluşları Trakya Otocam Fabrikası 1991 yılında kurularak takip etsede, özellikle tarihler 1993’ü gösterdiğinde Paşabahçe El İmalatı Fabrikası’nın da üretimine son verilmiştir.

Halka Arzlar ve Borsa Faaliyetleri Gerçekleşiyor

Şişecam Kimin, Şişecam Showroom
Şişecam Kimin, Şişecam Showroom

1996 yılında Paşabahçe ilk kez fırından renkli cam üretimi gerçekleştirmiştir. Bu üretimden dört yıl sonra, yani 2000 yılının sonlarına doğru Soda Sanayii A.Ş. hisselerinin %15′i halka arz edilmiştir. 2002 yılı itibariyle Paşabahçe, Beykoz Fabrikası’nın üretimini sonlandırmıştır. Bunun yanında Soda Sanayii A.Ş.’nin şirket merkezi 2003 yılında İstanbul olmuştur. 2004 yılında kurum, Şişecam Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş.’ni kurmuştur.

Paşabahçe Mağazaları A.Ş.’nin yurtdışındaki ilk prestij mağazası 2005 yılında Rusya/Moskova’da tüketicilerle buluşmuştur. 2008 yılında ise Şişecam Yenişehir Cam Kompleksi açılışı törenle gerçekleştirilmiştir.

Şişecam kuruluşunun 75. Yılı olan 2010 yılını görkemli törenlerle kutlamıştır. Aynı zamanda ilerleyen yıllarda Alman otomobil camı üreticisi olan Fritz GmbH 2013 yılında satın alınmıştır. 2014 yılında ise​​ Ankara Polatlı Düzcam​ Fabrikası faaliyetlere başlamıştır.

Türkiye Dışı Faaliyetler

Şişecam Kimin, Türkiye Dışı Faaliyetler
Şişecam Kimin, Türkiye Dışı Faaliyetler

2017 Tarihinde Mısır’da cam konut eşyası yapımcısı olan Pearl for Glass Manufacturing şirketinin satın alma süreçleri ve tüm prosedürleri tamamlandı. Bunun ardından Paşabahçe Egypt Glass Manufacturing S.A.E. kuruldu. 2018 Yılında ise İtalya’da düzcam yapımcısı olan Sangalli Vetro’nun Manfredonia tesisinin satın alım süreci gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra Şişecam, Flat Glass Italy S.R.L’nin bünyesindeki Porto Nogaro’yı satın aldı.  Şişecam, Flat Glass Italy S.R.L’nin bünyesindeki Porto Nogaro tesisinden sonra ikinci düzcam üretim tesisini de Manfredonia’yı satın alarak kurdu.

Aselsan ile Anlaşma

2019 İtibariyle ise Şişecam, ASELSAN ile savunma sanayine yönelik çalışmalarda kullanılacak standartlarda malzemelerin üretiminin yanı sıra ürün kompozisyonları ve özellikle optimizasyonu konularında çözümler ilerletmek üzere iş birliği protokollerini imzaladı.

Ardından Ciner Grubu ile eş güdümlü Amerika Birleşik Devletleri’nde natural soda üretimine yönelik eşit üretim ortaklığı sözleşmeleri imzalanmıştır.

Paşabahçe Mağazaları, İstanbul Anadolu Yakası’ndaki ikinci en büyük metrekareye sahip mağazasını Ataşehir Metropol A.V.M. ’de açmıştır.

Birleşme Gerçekleşti

2020 yılı Şişecam için özellikle Türkiye sermaye piyasalarında bugüne kadar yapılan en büyük birleşme prosedürünün gerçekleştiği seneydi. Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’nin ana iştirakleri pozisyonundaki Anadolu Cam Sanayii A.Ş., Denizli Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş., Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş., Soda Sanayii A.Ş. ve Trakya Cam Sanayii A.Ş.’yi güçlenmek amacıyla birleşmesine dair çalışmalar 30 Ocak 2020 tarihinde başlatıldı. Ekim 2020 tarihinde birleşme tamamlanmasının sonrasında Borsa İstanbul’da açılışı gerçekleştirilmiştir. Borsa kısa kodu “SISE” olan firma Bist 30 kategorisinde yer almaktadır. Aynı zamanda Şişecam, Türkiye’de ilk blockchain teknolojisiyle dış ticaret prosedürü sağlayan şirket iolarakta tarihe geçmiştir.

Şişecam Kimin ?

Şişecam Kimin, Şişecam’ı Kim Kurdu?
Şişecam Kimin, Şişecam’ı Kim Kurdu?

Kurumda en fazla hisse 67,54 ile Türkiye İş Bankası’na aittir. Aynı zamanda şirket hisselerinin yüzde 8,23’ü Efes Holding’e, yüzde 0,05’i Anadolu Hayat Emeklilik’e aittir. Geriye kalan yüzde 24,18’lik pay ise halka arzdır..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir