1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Twitter’ı Kim Kurdu?

Twitter’ı Kim Kurdu?
Twitter'ı Kim Kurdu?
0

Twitter Nedir?

Twitter, insanların tweet adı verilen kısa mesajlarla iletişim kurduğu çevrimiçi bir haber ve sosyal ağ sitesidir. Dünyada toplam 1.3 milyar Twitter kullanıcı bulunmaktadır ve her gün 500 milyona yakın tweet atılmaktadır.

Twitter, 2006 yılında az bilinen bir girişim teknolojisi olarak ortaya çıkmıştır. Bugün, şirket dünyanın en tanınmış markalarından biridir. 2023 itibariyle, sitenin aylık 450 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Peki bu Twitter‘ın sahibi kim? Ve nasıl bugünkü dev haline geldi? Bu sosyal medya devinin kısa geçmişine bir göz atalım.

Twitter Kimin?

Twitter Kimin, Twitter'ın Sahibi Kim?
Twitter’ın Sahibi Kim?

Twitter, günümüzde Tesla‘nın CEO’su ve kurucusu Elon Musk‘a aittir. Musk, Ekim 2022’de Twitter‘ı 43,2 milyar dolara satın aldı. Twitter anlaşmasının zaman çizelgesi; Musk‘ın Twitter‘ı satın almakla ilgilendiğini ifade ettiği, anlaşmayı iptal ettiği, dava edildiği ve kısacası sonunda satın alma işlemine devam ettiği 6 aylık ilginç bir süreci kapsamaktadır.

Elon Musk’tan Önce Twitter’ın Sahibi Kimdi?

Twitter'ın eski sahibi kimdir?
Twitter’ı Kim Kurdu, Twitter’ın eski sahibi kimdir?

Twitter halka açık bir şirketti ve aynı zamanda hissedarları arasında aşağıda bahsedeceğimiz kurucu üyeleri de yer alıyordu. Nisan 2022 itibariyle, kurumsal yatırımcılar Twitter‘ın hissedarlarının çoğunluğunu oluşturuyor ve aynı zamanda Vanguard Group, Yahoo Finance‘e göre en büyük hissedar olarak listenin başında yer almaktaydı.

Diğer önemli hissedarlar arasında Suudi Arabistan Prensi Alwaleed bin Talal ve şirketin kurucu ortaklarından Jack Dorsey yer alıyordu.

Twitter’ı Kim Kurdu?

Twitter'ın Tarihi?
Twitter’ın Tarihi?

Twitter, Mart 2006’da Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone ve Evan Williams tarafından kuruldu. Şirket için ilk fikir; dünyanın her yerinden kısa, metin tabanlı güncellemelere izin verecek bir hizmet tasarlamaktı. Bu fikirin mucidi de Dorsey‘di.

Dorsey, ilk tweet’i (daha sonra NFT olarak sattı) 21 Mart 2006’da gönderdi ve basitçe “twttr‘mi kuruyorum” dedi. Birkaç ay içinde Twitter, kendisini erkenden benimseyenlerden oluşan küçük ama kendini adamış bir takipçi kitlesine ulaştı. 2008 yılında Dorsey, CEO pozisyonundan kovulmuştur, ancak 2015 yılında şirkete geri dönmüştür.

Twitter, Kasım 2013’te halka açılmıştır ve bununla birlikte New York Borsası‘nda “TWTR” kısaltmasıyla giriş yapmıştır. Halka açıldıktan sonraki yıllarda Twitter büyümeye devam etti. Şirket, Periscope (bir canlı yayın uygulaması) ve Vine (kısa biçimli bir video platformu) dahil olmak üzere birkaç yeni girişimi de satın alarak bünyesine katmıştır. Twitter, hashtag’ler ve özellikle canlı video akışı gibi yeni özellikleri de sistemine dahil ederek, gelişimini ve yükselişini sürdürmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Traktörü Kim Buldu?

Traktörü Kim Buldu?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir