1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Instagram’ı Kim Kurdu?

Instagram’ı Kim Kurdu?
Instagram'ı Kim Kurdu
0

Instagram Nedir?

Instagram, akıllı telefon olarak bilinen cihazlardan fotoğraf ve video paylaşmak için kullanılan bir sosyal ağ uygulamasıdır. 2010 yılıyla birlikte varolan uygulama, sonradan eklenen hikayeler, reels videoları gibi özelliklerle sürekli gelişmeye devam etmektedir.

İnstagram’ı Kim Kurdu?

Instagram Kimin: Instagram, günümüzün en büyük sosyal medya uygulamalarından biridir. Instagram‘ı icat eden, daha doğrusu kuran kişiler Kevin Systrom ve Mike Krieger‘dır. Sosyal medya platformunun mobil uygulaması 2010 yılında piyasaya sürülmüştür.

Instagram’ın Kurucularının Hayatları

Kevin Systrom:

Kevin Systrom, 1983 yılında doğdu. Bilim ve mühendislik yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra pazarlama müdürü olarak çalışmaya başladı. Ondan önce Odeo Company’de (Twitter) stajyerdi. Instagram‘ı yarı zamanlı olarak üzerinde çalıştığı bir proje olarak başlattı. Daha sonra işinden ayrıldı ve tam zamanlı olarak Instagram‘ı geliştirmek için çalıştı.

Mike Kreiger:

1986 doğumlu Mike Krieger, Instagram‘ın kurucu ortağıydı. O ve Kevin, Mike‘ın sembolik sistemler okuduğu Stanford Üniversitesi‘nde tanıştılar. Mike, okurken çok ilginç bir uygulama geliştirdi, bu geliştirdiği proje bir fotoğraf paylaşım projesiydi. Amacı, kışın başkalarına güneş ışığı görüntüleri göndererek onları mutlu etmekti.

Instagram’ın Hazırlanışı ve Geliştirilmesi

Instagram'ın Hazırlanışı ve Geliştirilmesi

Kevin, kodlama becerilerini geliştiren bir pazarlama tutkunuydu. Kodlama üzerine çalıştıktan sonra Burbn uygulamasını geliştirdi. Aynı zamanda insanlar Burbn kullanarak, konumlarını da kontrol edebiliyorlardı. Sonunda Kevin, Burbn‘u arkadaşlarıyla birlikte tartışmaya açtı. Arkadaşlarının çoğu VC firmalarında çalışıyordu; VC firmalarıyla görüştükten sonra işinden ayrıldı ve 500.000$’lık bir sermaye toplamayı başardı.

Bu rakamı tamamlandıktan sonra Kevin, bir ekip kurmaya karar verdi ve Mike Krieger‘ı işe aldı. Kevin, uygulamasının pazarda öne çıkması gerektiğini düşündü; böylece ‘imgelerle iletişim‘i hedeflemeye karar verdi. Daha sonra, diğer tüm özellikleri aklına kazıdı ve yalnızca fotoğraf yüklemeyi, üzerinde yorum ve beğenilerin yapılabildiği bir platformu kurguladı. Instagram, beklenenin çok üzerinde bir rağbet gördü. Aynı zamanda kısa bir süre içerisinde dünyanın en iyi fotoğraf uygulamalarından biri haline geldi.

Instagram İsmi Nereden Geliyor?

Instagram İsmi Nereden Geliyor

Kevin Systrom ve Mike Krieger, yani iki dahi, çocukluk yıllarında fotoğraf makinesi ile zaman geçirmeyi çok seviyordu. Onların çocukluk yıllarında çevrede “instant(anında) fotoğraf çeken makineler çok fazlaydı. Aynı zamanda fotoğraflar telegraflar (telegram) ile gönderilmekteydi. İşte iki girişimci, bu düşüncelerden esinlenerek insta-gram isminde karar kılmışlardır.

Instagram Kimin?

Instagram Kimin

Instagram, Mart 2012’de yaklaşık 27 milyon kullanıcısı ile büyük bir başarı elde etti. Kullanıcılar, Nisan 2012’de Instagram’ın android uygulamasınında yayına girmesiyle platforma daha çok ilgi göstermeye başladılar. Bu ilgi rakiplerinden birisinin ilgisini çekmeyi çoktan başarmıştı. Mark Zuckerberg ve Kevin Systrom, birbirlerini iyi tanıyorlardı ve Zuckerberg, Instagram‘ın artan popülaritesinin farkındaydı. Kevin ve Zuckerberg, sık sık Instagram hakkında tartışıyorlardı. Başlarda satışa razı olmayan Kevin, sonradan tarihe geçecek bir kararla fikrini değiştierecekti. Ancak Kevin, bu anlaşmayı Instagram‘ın bağımsız olarak yönetileceğinin garanti edilmesiyle kabul etmiştir.

Instagram‘ı 1 milyar dolara satın almayı teklif eden Facebook, teklifte anlaşılması üzerine sosyal medya platformunu 1 milyar dolar nakit karşılığında satın almıştır.

Instagram ile İlgili Bazı Tarihsel Gelişmeler

Instagram'ın Tarihi

2010

Instagram, diğer sosyal medya uygulamalarından farklı kılan fotoğraf düzenleme filtreleri ile piyasaya sürüldü ve kısa sürede popüler oldu.

2012

Facebook, Instagram‘ı satın aldı ve Instagram kullanıcı sayısındaki artış 80 milyon kullanıcıya ulaştı.

2013

Gelir elde etmek için Facebook, uygulamada reklamlara izin veren sponsorlu gönderileri başlattı. Reklam için sponsorlu reklam yönteminin kullanılması, sosyal medya kullanıcılarının artmasında daha da etkili oldu.

Sonraki Yıllarda Instagram

Ardından Instagram, kullanıcının ihtiyacına göre farklı filtreler eklemeye devam etti. Sık sık yeni özellikler sunarak ve kendini geliştirerek rakiplerine ayak uydurmuştur.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve daha fazla seçenek sunmak için birçok harici uygulama kullandı. Instagram‘da kullanılan harici uygulamaların en popüler örneği, Boomerang‘ın ileri geri hareket eden resimleridir.

Instagram, Snapchat‘e benzer hikayelerini ve canlı video özelliklerini sunarak rekabette gücüne güç kattı.

Bugün en popüler Instagram özelliği, tıpkı tik-tok gibi ve kendisinin daha önce sahip olduğu bazı uygulamalara benzer kısa bir videoyu oynatan reels‘dır.

Instagram’ın Kullanıcı Sayısı Kaçtır?

Instagram'ı Kim Kurdu, Kaç Kullanıcısı Var?
Instagram’ı Kim Kurdu, Kaç Kullanıcısı Var?

Instagram‘ın Türkiye‘deki aktif kullanıcı sayısı günümüzde 52 milyondur. Dünyada Instagram‘ı aktif kullanan kişi sayısı ise iki milyardan fazladır. Dünyada günlük Instagram kullanan aktif ziyaretçi sayısı da 500 milyonun üzerindedir. Yani uygulamanın iki milyar kullanıcısı olduğunu varsayarsak, kullanıcılarının yaklaşık 4’te biri uygulamayı günlük olarak ziyaret ediyor demektir.  Tabii ki bu değerler ortalama istatistiklerdir, net değerler değildir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Twitter’ı Kim Kurdu?

Twitter’ı Kim Kurdu?

Instagram Nasıl Öne Çıkıyor?

Instagram'ı Kim Kurdu, Instagram'ın reels özelliği. Instagram'ın en öne çıkan özelliklerinden birisi reels'dır..
Instagram’ı kim kurdu, sosyal medya platformunun reels özelliği: Instagram’ın en öne çıkan özelliklerinden birisi reels’dır..

Instagram, bugün bile diğer uygulamalardan birçok özellik bakımından ayrılmaktadır. Onu insanlar arasında popüler yapan özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Instagram, günümüzde insanların hoşlanmadığı uzun metinleri okumak yerine, insanların resim ve videolarla iletişim kurmasına yardımcı oluyor.
 • İnternete yeni başlayanlar için uygundur ve Instagram‘ı kullanmak herkes için ücretsizdir.
 • Instagram, orijinal görüntüleri dönüştürerek onları daha şık hale getirir.
 • Herhangi bir açılır pencere göstermez ve çok az reklam içerir.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir