1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Facebook’u Kim Kurdu?

Facebook’u Kim Kurdu?
Facebook'u Kim Kurdu?
0

Facebook Nedir?

Facebook, ücretsiz profiller için kaydolan kullanıcıların çevrimiçi olarak arkadaşlarıyla, iş arkadaşlarıyla veya tanımadıkları kişilerle bağlantı kurmasını sağlayan bir web sitesidir. Buradan giriş yaparak abone olabilirsiniz.

Facebook Nasıl Doğdu?

Facebook Kimin, Facebook'u Kim Kurdu?
Facebook Kimin

4 Şubat 2004’te Mark Zuckerberg adlı bir Harvard ikinci sınıf öğrencisi, Harvard öğrencilerini birbirine bağlamak için oluşturduğu bir sosyal medya sitesi olan Facebook‘u kurdu. Ertesi gün binden fazla kişi kurduğu bu platforma kaydolmuştu ve bu sadece başlangıçtı. Facebook olarak bilinen bu site, hızla tarihin en önemli sosyal medya şirketlerinden biri haline geldi. Bugün Facebook, aylık 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı ile dünyanın en değerli şirketlerinden biridir.

Facebook‘un kökenleri büyük ölçüde araştırılmış olsa bile (eleştirmenlerce beğenilen 2010 yapımı The Social Network filmi dahil) kuruluş fikrinin net olarak nerden çıktığının kesin kaynağı belirsizliğini korumaktadır. Açık olan şey, Zuckerberg‘in kodlama ve özellikle bir şeyleri geliştirme konusunda heyecan verici ve iyi yetenekleri olduğu gerçeğiydi. Aynı zamanda Zuckerberg, öğrencilerin rastgele seçilen iki Harvard kadınından hangisinin daha çekici olduğuna oy verebilecekleri ve hem yönetimle hem de birkaç kadın grubuyla hızla ters düşecekleri bir web sitesi olan FaceMash‘i kurarak kampüste ünlü olmuştu. FaceMash‘in kısa ömürlü olmasına rağmen popüler olması, Zuckerberg‘i kampüs dışında da bir sosyal ağ oluşturmaya heveslendirmiştir.

Facebook’u Kim Kurdu?

Facebook Nasıl Kuruldu?
Facebook Nasıl Kuruldu?

Zuckerberg, ikinci yılında Facebook‘a dönüşecek projeyi başlatmıştır. 4 Şubat’ta kullanıma sunulduğunda, o ve oda arkadaşları ekranlarına yapışıp kalmışlardı ve ilk 24 saat içinde tahmini olarak 1.200-1.500 öğrenci arkadaşlarının siteye kaydolmasını heyecanla seyrettiler. Bununla birlikte, Facebook hızla genişledi ve o bahar Boston bölgesindeki diğer okullar da ve Ivy League‘in diğer bölgelerinde de duyulmaya başladı. Yıl sonunda sitenin kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı. Artık zaman daha da hızlı işlemeye başlamıştı ve dışarıdan, değerli bir yatırımcı olan Peter Thiel, Zuckerberg‘e 500.000 $ yatırım yapmıştır. Zuckerberg, Facebook‘u California‘daki yeni genel merkezinden yönetmek için Harvard‘dan ayrılmıştır.

California‘da yeni macerasına başlayan Facebook, oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Bunun yanında oldukça değerli bir şirket olmakla kalmamıştır, aynı zamanda 21. yüzyılın başlarının en önemli kurumlarından biri haline gelmiştir. Hem yeni nesil, hem de eski internet kullanıcıları için vazgeçilmez bir web sitesi olan (ve özelden evrensele dönüştüğünde eski kullanıcılar tarafından kolayca benimsenen bir site), Facebook, artık interneti dahi yüksek katılımlı bir mecraya dönüştürecek kadar büyüyen sosyal medya devlerinden biri haline dönüştü.

Facebook Kimin, Facebook Nedir?
Facebook Kimin, Facebook Nedir? Photo (Fotoğraf): © Natanaelginting

Son zamanlarda Facebook, yanlış bilgilerin ve sahte hesapların çoğalmasına izin vermenin yanı sıra, hem kullanıcılarının verilerini sattığı hem de bunları yeterince korumadığı için eleştiriler alsada gücünden çok fazla değer kaybetmemiştir. Bununla birlikte Facebook, açık ara en fazla reklam gelirini elde ederek ve toplam pazar payının yarısından fazlasını elinde tutarak, sosyal medya pazarının da lideri olmaya devam etmektedir. Facebook’u sosyal medyanın lideri yapan hususların başında, Nisan 2012 yılında satın aldığı sosyal medya uygulaması instagram ve anlık mesajlaşma, aynı zamanda haberleşme uygulaması whatsapp‘da vardır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Instagram’ı Kim Kurdu?

Instagram’ı Kim Kurdu?

Facebook Kimin?

Facebook'un Sahibi Kim?
Facebook’un Sahibi Kim?

Facebook hisseleri, A ve B grubu olarak ikiye ayrılmaktadır. Aynı zamanda A grubu hisseler borsada işlem gören normal yatırımcıların da sahip olabileceği hisseler olarak bilinmektedir. B grubu hisseler de, şirket yönetiminde hak sahibi içerideki belirli bir gruba ait olan hisselerdir. Bu hisselerde, özellikle %13 ile en yüksek payı olan Zuckerberg, şirket yönetiminde de en güçlü karar merciidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir