1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

WhatsApp’ı Kim Kurdu?

WhatsApp’ı Kim Kurdu?
WhatsApp'ı Kim Kurdu?
0

WhatsApp Nedir?

WhatsApp, interneti kullanarak; mesaj, resim, ses, video göndermeye yarayan ve kolaylaştıran bir mesajlaşma uygulamasıdır. Aynı zamanda 180’den fazla ülkede, 2 milyar civarında insan, arkadaşları ve ailesiyle iletişim kurmak için WhatsApp uygulamasını kullanmaktadır.

WhatsApp’ı Kim Kurdu?

WhatsApp Kimin, WhatsApp'ın Tarihi
WhatsApp Kim’i Kurdu? WhatsApp’ın Tarihi

WhatsApp, adını yaygın olarak kullanılan İngilizce kelime “What’s Up” ifadesinden alan bir sosyal ağ hizmetidir. Şirket, daha önce Yahoo‘da çalışan Jan Koum ve Brian Acton tarafından 2009 yılında kurulmuştur. 2014 yılında Facebook, WhatsApp‘ı 19.3 milyar dolara satın almıştır. Buna rağmen, iki şirket faaliyetlerini ayrı ayrı sürdürmektedir. WhatsApp‘ın odak noktası, bir sosyal ağ aracı olarak mesajlaşma hizmetlerinin sağlanmasında kolaylık sağlamaktır.

WhatsApp Kurucularının Kısa Biyografileri

WhatsApp'ı Kim Kurdu, WhatsApp Kurucularının Kısa Biyografileri
WhatsApp’ı Kim Kurdu, WhatsApp Kurucularının Kısa Biyografileri

Jan Koum

Jan Koum, Şubat 1976’da Ukrayna‘da doğdu. 1992 yılında ailesiyle birlikte ABD‘ye taşındı. Günümüzde  Atherton, California‘da yaşayan Yahudi uyruklu bir Amerikan vatandaşıdır. 18 yaşında bilgisayar programcılığına ilgi duymaya başladı. Bay Koum, San Jose Eyalet Üniversitesi‘nde okudu ancak bursunu tamamlamadan okulu bıraktı. Güvenlik testçisi olarak çalışırken Ernst & Young’da Brian Acton ile tanıştı. Daha sonra altyapı mühendisi olarak Yahoo‘ya katıldı ancak orada 9 yıl çalıştıktan sonra ayrıldı.

Jan Koum, normal mesajlaşma sisteminin yerini alacak WhatsApp adlı bir mesajlaşma uygulaması fikrini ortaya attı. O sıra da işsiz olan Brian Acton‘ı şirkete kurucu ortak olarak katılmaya davet etti. WhatsApp, ilk başta popüler olmasa da daha sonra popülerlik kazandı ve bugün dünyanın en iyi mesajlaşma uygulamaları arasında yer almaktadır. Jan Koum, 2014 yılında yaklaşık 7,5 milyar dolarlık net servetiyle en zengin 400 Amerikalı arasında 62. sırada yer almıştır. Günümüzdeki serveti ise, Forbes tarafından 2023 yılında verilen değerlere göre 13,8 milyar dolardır.

Brian Acton

WhatsApp Nedir?
WhatsApp’ı Kim Kurdu, WhatsApp Nedir?

Brian Acton, Şubat 1972’de Michigan, ABD‘de doğdu. Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olduğu Stanford Üniversitesi‘nde okudu. Acton, WhatsApp‘ı kurmadan önce Rockwell International, Yahoo, Adobe Systems ve Apple gibi çeşitli kuruluşlarda çalıştı. Uzmanlık alanları internet girişimciliği ve bilgisayar yazılım teknolojileridir. Acton, WhatsApp Şirketini kurdukları Jan Koum ile birlikte geçmişte Yahoo‘da da çalıştı.

Acton, kurucu ortağı olarak katıldığı WhatsApp şirketine, başlangıç finansmanı olarak 250.000 $ bağışlamıştır. WhatsApp‘a katılmadan önce Acton‘ın Twitter ve Facebook ile çalışma başvurusu, bu kurumlar tarafından reddedilmişti. Başarılı geçen süreç ve gittikçe büyüyen kullanıcı sayısından sonra Koum ve Acton, WhatsApp firmasını nakit ve hisse senedi olarak 19.3 milyar dolara Facebook‘a satmıştır. 2017’de Acton, Signal Foundation‘ı kurmak için WhatsApp‘tan ayrıldı. Bunun yanında, Acton ve eşi Tegan Acton, 0 ila 5 yaş arası çocukları olan düşük gelirli hanelerin temel ihtiyaçları sağlayan, aynı zamanda onları farklı konularda da destekleyen bir vakıfa da yoğun olarak katkı sağlamaktadırlar.

WhatsApp Kimin?

WhatsApp Kimin, WhatsApp'ı Kim Kurdu?

WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından 19.3 milyar dolara satın alınmıştır. Facebook, şirket yönetimi bazında ismini 28 Ekim 2021 yılında Meta Inc olarak değiştirmiştir. Facebook, sosyal medya platformu olarak varlığını yine “Facebook” ismiyle sürdürmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Facebook’u Kim Kurdu?

Facebook’u Kim Kurdu?

WhatsApp ile İlgili İstatistikler

WhatsApp Kimin, WhatsApp ile İlgili İstatistikler
WhatsApp Kim’i Kurdu, WhatsApp ile İlgili İstatistikler

İstatistikler henüz içinde bulunduğumuz 2023 yılı sona ermediği için geçtiğimiz yıl (2022) baz alınarak verilmiştir.

 • 2022’de dünya çapındaki toplam WhatsApp kullanıcı sayısının 3,25 milyardan fazla olduğu tahmin edilmektedir.
 • 2022 itibariyle, WhatsApp‘ın aylık ortalama 2,44 milyardan fazla aktif kullanıcısı var
 • 2021’de WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar tarafından ayda ortalama 18,6 saat veya günde 37 dakika kullanılmıştır.
 • 2022’de WhatsApp kullanıcıları tahmini 120 milyar mesaj alışverişinde bulundu.
 • 2022’de WhatsApp uygulamasını, 5,7 milyardan fazla kullanıcı internet üzerinden indirmiştir.
 • WhatsApp‘ın Android uygulaması, 2022 itibariyle 5 milyardan fazla indirilirken, iOS sürümü 500 milyondan fazla indirilmiştir.
 • 2022’de 2,44 milyar kullanıcıyla bir hesaplama yapacak olursak, WhatsApp‘ın 102 milyar dolar değerinde olduğunu varsayabiliriz.
 • WhatsApp‘ın 2021’deki geliri 790 milyon dolardı.
 • WhatsApp‘ın şu anda 1.883 çalışanı var.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir